Lab One – Hızlı Prototipleme Atölyesi

Van Teknokent, bölgesindeki kiracı firmalara, Start One Kuluçka Merkezindeki girişimcilere, üniversite öğrencilerine ve akademisyenlere hizmet sunmak üzere 2020 yılı Eylül ayında Lab One’ı kurarak faaliyete geçirmiştir. Girişimcilik ekosisteminin olmazsa olmazlarından biri olan ve dünyada hızla yayılıp oldukça ilgi çeken ortak çalışma alanı olarak tanımlanan hızlı prototipleme atölyesi hizmete girmiştir. Van Teknokent yerleşkesi Ar-Ge binası bodrum katta hizmete sunulan “Lab One Hızlı Prototipleme Atölyesi’nde girişimciler ürünlerinin prototipini güvenli ve hızlı bir biçimde üretme şansını elde edebilmektedirler.

Prototip atölyesi ile girişimciler zihinlerinde oluşturdukları iş fikirlerini ve bu fikir ile ilgili ürünleri bilgisayar ortamında modelleyebilecek ve mevcut donanımlar ile hızla prototipleyebileceklerdir. Birbirinden değerli ve yüksek teknoloji makineyi bir arada kullanma şansına erişecek olan girişimciler, atölye sayesinde özellikle elektronik alanında kendi prototiplerini kolayca, düşük maliyetle üretebileceklerdir.

Lab One, Van Teknokent’in girişimciler için kurduğu “Hızlı Prototipleme Atölyesi”dir. Van Teknokent, Start One isimli kuluçka programı ile girişimciliği desteklemekte, bünyesinde çok sayıda kuluçka firması barındırmaktadır. Girişimcilerin, firmaların, akademisyenlerin ve öğrencilerin kağıt üstündeki fikirlerini ve projelerini pratik uygulamaya aktarabilmeleri için gerekli olan tüm alt yapı Lab One’da yer almaktadır. Bununla birlikte atölyede güncel teknolojiler ile ilgili eğitim ve uygulama faaliyetleri gerçekleştirilmektedir.

Lab One içerisinde prototip çalışması için temel gereksinimlere yönelik makine, alet, teçhizat ve üretim ekipmanları bulunmaktadır. Bunlara ek olarak Lab One Hızlı Prototipleme Atölyesi’nde üretim yapan sanayicilere, akademisyenlere, girişimcilere, kiracı firmalara ve Start One Kuluçka Merkezi’ndeki start-up’lara yönelik 3 boyutlu baskı ve teknik atölye hizmetleri verilmektedir. Hizmet almak isteyenlerin Lab One Hızlı Prototipleme Atölyesine başvuru yapmaları yeterlidir.

Toplamda 100 m2 alanda hizmet veren atölyenin fiziki ihtiyaçlara bağlı olarak büyümesi planlanmaktadır. Eğitim ve seminerler için projeksiyon cihazı ve perdesi içeren bir de seminer salonu atölyede yer almaktadır. 3D Yazıcı, her ihtiyaca uygun el aletleri, ölçü aletleri, kontrol kartları ve sensörler, çeşitli matkaplar vb. cihazlar atölyede girişimcilerin hizmetine sunulmaktadır. Atölyede yer alan kitaplıkta, girişimcilik, temel bilgisayar programlama dilleri, temel elektronik devre geliştirme metotları türünde 100’ü aşkın kitap yer almaktadır.

Atölye hafta içi her gün mesai saatlerinde hizmete açıktır. Üyelerin bunun dışındaki zaman dilimlerinde kullanım için özel izin almaları gerekmektedir. Gerekli durumlarda laboratuvardan 7/24 faydalanmak mümkündür.


Creality Ender-5 Plus 3D Yazıcı

(Bu Yazıcı Başkent Vanlılar Plaformunun Lab One’a Hediyesidir.)